Davlat dasturlari va tashabbuslari
O'zbekistonda soya iqtisodiyotini qisqartirish dasturi doirasida tovarlar va xizmatlarni to'lashning yangi qoidalari joriy etilmoqda
24 Fevral 2026
<noscript><img src=
O 'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 10 — dekabrdagi PF-246-son Farmoniga hamda soya iqtisodiyotini qisqartirish bo' yicha maxsus komissiyaning qaroriga muvofiq 2026-yil 1-apreldan boshlab bir qator to 'lovlar bank kartalari va elektron to' lov tizimlari orqali naqd pulsiz shaklda amalga oshiriladi.
Yangi qoidalar quyidagi toifalarga taalluqlidir:
-yirik onlayn to'lov xizmatlari orqali taqdim etiladigan davlat xizmatlari;
- kommunal to'lovlar;
- yoqilg'i quyish shoxobchalarida to'lov;
- 25 million so'mdan ortiq xarid;
- tamaki va alkogol mahsulotlarini sotib olish.
To'lovni amalga oshirish uchun QR kodlarini qo'llab-quvvatlaydigan bank kartasi yoki bankning mobil ilovasidan foydalanish kifoya. Banklar va to'lov tashkilotlari mobil ilovalardagi Push-bildirishnomalar hamda Portal orqali aholini innovatsiyalar to'g'risida oldindan xabardor qilishlari shart my.gov.uz.
Ushbu chora moliyaviy operatsiyalarning shaffofligini oshirishga, naqd pul aylanmasi ulushini kamaytirishga va soya iqtisodiyotiga qarshi kurashishga qaratilgan. Naqd pulsiz hisob-kitoblarga o'tish, shuningdek, fuqarolar uchun to'lov jarayonini soddalashtiradi va uni tezroq va xavfsizroq qiladi.
Fuqarolarga faol bank kartasi yoki o'rnatilgan mobil bank ilovasi mavjudligiga oldindan ishonch hosil qilishni tavsiya etamiz.

Starting from April 1, 2026, individual payments will be transferred to a non-cash form
As part of the program to reduce the shadow economy in Uzbekistan, new rules for paying for goods and services are being introduced
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-246 dated December 10, 2025 and the decision of the Special Commission for Reducing the Shadow Economy, starting from April 1, 2026, a number of payments will be made in non-cash form-through bank cards and electronic payment systems.
The new rules apply to the following categories::
- government services provided through major online payment services;
- utility bills;
— payment at gas stations;
- purchases in excess of 25 million soums;
- purchase of tobacco and alcohol products.
To make a payment, just use a bank card or the bank's mobile app with QR code support. Banks and payment organizations are required to notify the public in advance about innovations through push notifications in mobile applications, as well as through the portal my.gov.uz.
This measure is aimed at increasing the transparency of financial transactions, reducing the share of cash turnover and combating the shadow economy. Switching to cashless payments also simplifies the payment process for citizens, making it faster and safer.
We recommend that citizens make sure that they have an active bank card or mobile banking app installed in advance.